Akıl hocası bulmak aslında biz erkeklerde en önemli dönüm noktalarından birisidir, çünkü rezil de olabilirsin vezir de ! Bazı mobilya firmaları mobilyaları sizin kurmak isteyebileceğinizi düşünerek örneğin kıyafet dolaplarının parçalarını size yollar ve içerisinde bir adet kılavuz olur hangi parçanın nasıl yerleşeceği, hangi vidanın nereye takılacağı gibi şeyler olur kılavuzda. Aslında içinde ki o kılavuz olmasa da o dolabı kurabilirsiniz fakat birkaç saat yerine belki birkaç günde kurarsınız. İşte akıl hocaları bizler için öyledir yalnız burada söz konusu mobilya değil bizim hayatımızdır o sebeple akıl hocamızı doğru seçmeliyiz !

Tarihte birçok başarı elde etmiş, güç sahibi insanları incelediğimizde hepsinin bi çıraklık döneminden geçtiğini görürüz. Hatta sinema tarihine bile baksak karakterlerin işlenişi usta-çırak ilişkisiyle işlenir. Örneğin Batman olan Bruce Wayne’nin akıl hocası Ra’s Al Ghul’dur ya da Star Wars’ta sonradan Darth Wader olan Anakin Skywalker’ın akıl hocası Obi-Wan Kenobi’dir.

Akıl hocaları bizim için Kuzey Yıldızı gibidir karanlık zamanlarda bize yol gösterir, önümüzü açarlar. Bi erkeğin yolculuğunda en önemli olayı güç/statü basamağında yükselmektir bunu bize öğretebilecek en önemli kişi ise akıl hocamızdan başkası değildir. Mesleği doktorluk olanlar bilir asistan doktorken ameliyata Profesör veya Doçentle yani alanında uzman biriyle girip onu izler yardım edersin ki ondan bişeyler kap en nihayetinde atasözümüz bile var üzüm üzüm baka baka kararır diye …

Kanlı canlı hala hayatta olan birisini bulamayabilirsin o zaman da daha önceden yaşamış senin yolunu izlemiş kişilere yönelmelisin. Şuan hali hazırda psikoloji okuyan birçok kişi Sigmund Freud’un geliştirdiği yöntemlere çalışmakta, Carl Gustav Jung okuyup derslerinde bu adamları işlemekteler. Yani kendine çizdiğin yolda senin düşlediğini şuan yapan birisi yoksa daha önceden yaşamış kişilerin yaptıklarına da bakabilirsin.

Kendi başarı tanımlamanıza eğer çok uyuyorsa aslında erkekler için en önemli akıl hocası/mentor tabi ki babalarımızdan başkası değildir. Babalarla alakalı olan kısım ayrı bir yazıyla gelecek. Diğer yazılarımız Nasıl Disipline olunur ? ve Disiplin ve Gerekliliği için yazıların üzerine tıklamanız yeterlidir.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *