DisiplinGüce Giden YolKişisel Gelişim

Bireyselliğin Önemi – Gruplar Bizi Aşağı Mı Çekiyor ?

Daha önce hiçbir insanın tek başına birşeyi başaramayacağından çünkü sosyal varlıklar olduğumuzdan bahsetmiştim. Doğru gerçekten de böyle fakat yine de bazen kendi içimize yönelmemiz ve bireysel özelliklerimizi keskinleştirmemiz gerek.

Gruplar en zayıf halkası kadar güçlüdür.

Bir toplumun kuralları ve yapıları daima ama daima en zayıf olanı sistemin içinde tutmak ve ona bakmak için kurulur/koyulur. Sosyal inşalar betalar için kuruldu ve yazdığımız sözden gidersek eğer en basit şekliyle topluluğun en zayıfı kadar güçlüyüz.

Bazen geriye çekilmemiz, kalabalıktan sıyrılmamız gerek. Hali hazırda zaten kalabalık şu sıralar insanları boğuyor gibi. Daha ileriye sıçrayabilmek için biraz geriye gitmekte fayda var …

Bunun için öncelikle insanlara hayır diyebilmek ve disipline olmak şart. Çünkü gruplardan sıyrılmak (asosyal olmak ya da kendini soyutlamaktan bahsetmiyorum) irade gerektiren birşeydir. İradenin kaynağı her zaman amaçtan (motivasyon/güdü) gelir. İnsanın kendini tek bir alana odaklayıp, o alan üzerine ilerlemesi için bi amaca ihtiyacı vardır. Bu odaklanmışlık halinde ise geriye kalan herşey dikkat dağıtıcıdır. Örnek vermek gerekirse sevgiliniz, negatif arkadaş çevreniz, pubg/lol tarzı saçma oyunlar v.b.

Modern psikolojinin kurucu babalarından olan Sigmund Freud’da Kitle Psikolojisi ve Ego Analizi adlı kitabında bu duruma değiniyor. Özet geçmek gerekirse IQ’su 200 olan birisi bir grup ya da topluluğun içine girdiği zaman topluluğun IQ ortalamasına göre birey şekilleniyor. Kısacası IQ düşüyor ve zekanın çok da iyi anlamda etkilendiği söylenemez. Arkadaşlar kendinize vakit ayırın, hayır demeyi öğrenin, kitap okuyun, kendinize bi alan belirleyin ve o alan üzerine kendinizi geliştirin.

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *