Disiplin

Disiplin ve Gerekliliği !

Arkadaşlar takipçi sayımız vs. düşük seviyede olduğundan çevremden gözlemlediğim vakâları ve bunları nasıl çözüme ulaştırdığımla alakalı yazılar yazıyorum bilginize. Arkadaşım “X” olsun problemini aşağıya alıntılıyorum ;

Ya Türker bi türlü disipline olamıyorum bilader KPSS kasıyorum soru çözmem için erken kalkmam lazım kafamda tasarladığımdan geç kalkıyorum, geç kalkınca çözmem gereken sorunun altına düşüyorum işte uyan kahvaltı et falan filan bi ton vakit gidiyor üstüne kendime kızıyorum vicdanım rahat değil az bi sürem kaldı ne bok yiceğimi de bilmiyorum …

Arkadaşlar öncelikle disiplin bizim dilimize sakız olmuş bi söz gibi çiğneyip çiğneyip duruyoruz fakat olaylara daha gerçekçi yaklaşmamız bilimsel incelememizde fayda var. Disipline olmak aslında içinden yapmak gelmese de beyninin otomatik pilota geçip kendinde alışkanlığını oluşturduğun davranışı eyleme dökme halidir aslında.

Askere gidenler bilir her ne kadar istemesende sabah erkenden kalkar, tıraşını olur içtimadan sonra mıntıka temizliğini yaparsın ilk başlar sövsen de sonradan ne birinin sana bişey demesine ihtiyaç duyarsın ne de sen birine söylenirsin çünkü otomatik pilottasındır !

Her yeni alışkanlığı ilk denediğimizde biraz başarısız oluruz çok iyi yapamayız zamanla kavrar zamanla daha kolayımıza gelmeye başlar bunun sebebi beynimizde nöronlar arası bağlantıların eylemleri ilk yaptığımızda zayıf olması zamanla güçlenmesi ! Tıpkı emekleyip yürümeyi öğrenmek, bisiklet sürmek gibi fiziksel olarak baktığımızda ağırlık kaldırmak gibi zamanla ağır gelen yükler hafifleşmeye yetmemeye başlar.

İlk önemli kuralımız disipline olmak istediğimiz alan her ne ise belli bir zamana ihtiyacımız var. Disiplin sistemleri genel anlamıyla bi alışkanlık olduğu içinse çoğumuzun aşina olduğu bi gün sayısı gerekli o da “21” !

21 gün boyunca her gün akşam 8’de sıçmaya gidersen 22. gün fizyolojik saatin sana sormadan sindirim sistemini akşam 8’e hazırlar. Burada sindirim sistemini disipline etmiş oldun. Her Allah’ın günü sabah 7’ye kadar aylak aylak takılıp ben yarın 8’de kalkıcam yiaaa dersen kusura bakma ama kalkamazsın bunu sürekli de uygulayamazsın … Daha temel değişikliklere gitmen gerek güne erken başlayabilmek için veya daha fazla soru çözebilmek için !

Hayatta aldığımız kararların bizi domino taşları gibi küçükten büyüğe etkilediğini unutmamak gerek. YouTube kanalımızda paylaştığımız bir video eklenecek Motivasyon ve Disiplinin kıyaslaması onu da izleyebilirsiniz ilerleyen zamanlarda bu yazının içinde belirttiğim sistemleri de ayrı yazılarda daha detaylı açıklayacağım. Şimdilik kendinize iyi bakın …

3 comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *