Yeni blog yazımızdan herkese merhabalar. Bugün olayları biraz daha temel seviyeye indirmek istiyorum. Bu yazı disiplini, motivasyonel anlamda düşük olsak bile yola devam etmeyle alakalı.

Hakkımda kısmında yazan hikayeyi okumamış olabilirsiniz. Orada ki hikayede vahşi yaşam koşullarında hayatta kalmaya çalışan birisi besin piramidinde en tepelerde diğeri en altlarda yer alan birisi güçlü, diğeri öbürüne nazaran güçsüz fakat ikisininde birbirine bazı konularda üstün oldukları aşikar olan iki hayvanın güne başlamasından bahsediliyor. Aslında önemli bir ders var o hikayede tıpkı ying/yang gibi, geceyle, gündüz gibi ya da erkek ve kadın gibi farklı olan ama birbirine hayat tarafından kenetlenmiş olan iki canlı.

Şartlar aslında iki hayvan içinde eşit tek fark “adil” olmayabilir. İkisi de günün doğumuyla koşmak zorunda. Biri kovalamak ötekisi kaçmak zorunda. Aslında en önemlisi bunu hergün yapmak zorundalar. Hiçbir şeyden şikayet etmeden, sızlanmadan ikisininde hayatta kalmak için her Allah’ın günü koşmaları gerek. Kim daha hızlı olursa o kazanacak ya birisi sürüsüne et götürecek hem kendisi hem sürüsü doyacak ya da öbürü canını kurtaracak ve hayatına devam edecek …

İkiside yapmak zorunda oldukları şeyi yapıyorlar biz insanlar gibi kompleks (karmaşık) canlılar da olmadıkları için ne psikolojik bir bozukluk var ne mızmızlanma var ne de başka birşey. İkisinin de görevi belli, sorumluluklarının farkındalar ve içgüdüleri onları ne yapmaları konusunda uyarıyorlarsa onu yapıyorlar.

Peki bizde neden böyle değil de bundan daha karmaşık ? Diyete ilk gün büyük bir gazla başlarız ama bikaç gün içinde bırakırız, spora başlarız bikaç gün içinde bırakırız, ek gelir kaynağı üretelim deriz bi yerde yılarız, tıkanırız, şikayet ederiz, devam etmeyip üstüne bir de yarım bırakırız. Geçmişinize dönüp bi bakmanızı rica ediyorum yarım bıraktığınız ne kadar şey var hayatınızda ?

Yarım bırakmak alışkanlıktır …

Evet arkadaşlar yarım bırakmak bir alışkanlıktır ! Ve alışkanlıklarımızı kolay kolay değiştiremeyiz. Küçük küçük birden büyük adım atmadan bundan sıyrılabiliriz kendimizi disipline etmek ve yarım bırakmak tarzı alışkanlıklarımızı terk etmenin yöntemlerini bu yazıda ve bu yazıda ayrı ayrı bahsettik.

Alışkanlıklarımızı oturtup, başarmak istediğimiz hedefi belirledikten sonra en temel özelliklerimizden birisi olan “Hayvan Modu”na geçip mızmızlanmadan, sızlanmayı bırakıp göreve odaklanmamız lazım. Çünkü güneş doğduğu zaman koşmaya başlamamız lazım, aslan ya da ceylan olmamızın bi önemi yok …

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *