Aslında çok duygusal varlıklarız, zaten düşünebilen hayvanlar olarak tanımlanan insan ırkı için çokta popülist bi söylem değil. Fakat erkek ırkı olarak bizim kadınlara nazaran bi avantajımız var (aslında birden fazla) o da biz erkekler mantıklı düşünen bireyleriz duygularımız ağır basmaz. Yani bi kadın bana uzun zamandır çiçek almıyorsun mutsuzum dediği zaman bizde demek ki çiçek alırsam mutlu olacak tarzı sebep-sonuç ilişkisi kurabilme ve mantık yürütme tarzı bi olay vardır her ne kadar çiçeği almak problemi çözmese bile 🙂

İnsan beyni mutlu olmak, haz duymak, üzülmek, mızmızlanmak için değil ; Hayatta kalmamız için evrildi !

Yanlış okumadınız insan beyni mutlu olmak için değil, hayatta kalma mücadelemizi bizim adımıza kolaylaştırmak için evrilen, sürekli öğrenebilen bir makine. Beyni tıpkı bir bilgisayar gibi 0 ve 1 (ikili sayı sistemi ) düşünün. Girdiler ve çıktılar var elimizde.

Örnek vermek gerekirse ;

Ülker çikolatalı gofrette ki besin değeri

40 gram’lık bir gofrette yaklaşık olarak 220 kalori var içerisinde kötü yağlar ve şeker var pek yararlı bir besin değil aslında bunu birçoğumuz biliyoruz. Ben spor salonunda ki bisikletle 10 dakika yağ yakma programını uygularken yaklaşık olarak 100 kalori yakabiliyorum bisikletin bana gösterdiği ekranda yazan bu !

Yukarıda girdilerden ve çıktılardan bahsettim. Bu çikolatayı yemeyi tercih edersem eğer kötü bir fiziğe sahip olacağımın farkındayım, vücudum yağlanacak vs. girdinin ( tercihimin ) çıktısı bu şekilde olacak.

Mutluluğun tanımında ne diyordu peki ?

  1. bütün özlemlere, bütün isteklere eksiksiz bir biçimde ve sürekli olarak erişilmekten duyulan kıvanç durumu.
  2. bir isteği, özlemi yerine geldiğinde duyumsanan sevinç.

Bu Google’da mutluluğun tanımını aradığınızda çıkan sonuç. Bizim yerimize birileri bi tanımlama yapmışlar soyut bir kavramı somutlaştırma adına. Peki senin tanımın ne ? Ya da başarı tanımın ne ? Ayda 10.000 $ kazanınca mı başarılı bi bireysin ? Başarı tanımına uygun hedefleri gerçekleştirdiğin zaman mı mutlu olursun ? Yoksa hedefine giden yolda ilerlemekten mi mutlu olursun ?

Benim kendi adıma mutluluk tanımım şuan hali hazırda bu bloğa yazı yazmak, YouTube için videolar çekmek, İnstagram’da anlamlı wallpaperlar düzenlemek yani “üretmek”. Üretmek için öğrenmek ve bunları sizlerle paylaşmak. Bunları yapmaktan haz duyuyorum.

Hedefim ise 1 yıl içersinde YouTube’da 30 adet bana ait özgün içerik ve 300 adet abone. Gördüğünüz üzre kendime ait bir mutluluk tanımlamam olduğu gibi açık bir hedefim var. Yukarıda bahsettiğim girdiler ve çıktılar muhabbetinde anlatmak istediğim beynimize tanımlamalarımız yardımıyla program yükleriz. Geriye kalan şeyleri ise beynimiz doldurur. Çikolatayı yiyip yağlı vasat bir görünümle ortalıklarda dolanmak bir tercih, tanımlama, çerçeve meselesidir. Sağlıklı beslenmek, spor yapmak da öyle.

Tanımlamalarımız, hayata bakışımız kısacası “çerçevemiz” sonucu girdiler ve çıktılara göre yaşadığımız hayatı şekillendirir. Nasıl disipline olunacağıyla alakalı yazımızı bu yazıdan sonra okuyun. Orada hedef ve tanımlamalarımız hayatımıza nasıl oturtacağımızdan bahsettik. Bundan sonrası size kalmış … Ben sadece kapıyı gösterebilirim. Girmek size kalmış ! İyi günler …

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *