Disiplin

Nasıl Disipline Olunur ?

Bir önceki yazımız da “Disiplin ve Gerekliliğinden” bashettik. Şimdi nasıl disiplinli hale geliriz. Önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi disiplin otomatik pilota geçmek gibi duygu durumumuz motivasyonel anlamda ne kadar dipte bile olsak alışkanlık haline getirdiğimiz için yine de uyguladığımız sistemlerdir.

Ben kendimi farklı alanlarda eğittim örneğin dinlemek, gözlem yapmak dinlediklerim üzerine düşünmek bu tarz şeylerde kendimi geliştirdim çünkü yakın çevrem iyi bilir sosyal birisiyim ve çok konuşmam, çok konuşmadığım halde bile insanlar muhabbetime hayran kalır insanlar üzerinde daha ilk baştan iyi izlenim bırakırım. İlk başta bunu bilinçli bir şekilde yapmaya çalıştıysam da pek başarılı olamadım çünkü bilinç seviyesinde bişeyleri uygulamak zordur ( Yürüyüp adım atarken aynı anda bilinçli olarak nefesinizi kontrol etmeye çalışın örneğin).

Askerlik zamanı insanları gerçek anlamda dinleyebilmek adına ( Dolaylı anlatımla ya da bilinçaltı anlamda ifade etmek istenilen duygu/düşünce ) anlamak için insanları gerçekten dinlemem gerektiğini anlamıştım. Ama bunu kendime sürekli hatırlatmam gerekliydi ! Bunun için benim kendime bulduğum yöntem askerde kullandığım kol saatim hem alarmlı hem de gün sayıyordu. Kol saatimin gün sayısını 21’e ayarlayıp günde 3 kere sabah 10’da öğlen 12.30’da akşam 5’te çalacak şekilde 3 alarm kurmuştum.

Önce zihin yapımı 21 günlük süreye alıştırdım çünkü 22. gün bunu ben alarm çalmasa bile bilinçsiz bir şekilde yapacaktım bunu biliyordum. Bu esnada insanlardan kaçmadım kendi devrelerimle, komutanlarımla bir şekilde muhabbet sohbet ediyordum ve aklımda hep dinlemek ve asıl anlatılmak isteneni anlamak vardı.

Olayın özü basit çok fazla karmaşıklaştırmamak gerek. Efektif/etkili bir şekilde çalışmak için disiplinli olmak, kendimizde belli başlı alışkanlıklar geliştirmek için çok kalabalık yapacak listesi tutmamıza da gerek yok. Ben kendime uygun olan ve bana uzun vadede fayda sağlayacağını düşündüğüm şeyleri “Pareto İlkesiyle” belirliyorum, bu ilkeyle alakalı da bi yazı yazacağım hatta üzerine video da çekilebilir.

Genel bi özet geçmemiz gerekirse
Kendinizi 21 gün yapmak istediğiniz şeye şartlandırın
Yapmanız gereken şeyi hatırlamak içinse günde 3 veya daha fazla hatırlatma alarmı kurun !

22. gün artık istediğiniz alanda disipline olmuş olacaksınız. Yeni yazılarda görüşmek üzere sevgiler …

3 comments

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *