Pareto ilkesi der ki, çoğu olay için, etkilerin kabaca % 80’i etkenlerin % 20’sinden kaynaklanır. İş yönetimi düşünürü Joseph Juran bu ilkeyi önermiş ve İtalya’nın % 80 arazisinin sahibinin nüfusun % 20’si olduğunu gözleyen İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto’nun adıyla isimlendirmiştir.

Vikipedi

Hayatımızın neredeyse her alanına sirayet eden belki bilinçli olarak fark etmeseniz bile yıllar yılı önce birisinin bu durumu isimlendirdiği ve hayatımıza kattığı bu ilke Pareto ilkesi…

Pareto İlkesi en basit haliyle der ki ;
Girdilerin %20’si çıktıların %80’nine etki eder ya da oluşturur. Şu örnek çok verilir bu konuyla alakalı dünya üzerinde ki tüm %80’lik parayı dünya üzerinde yaşayan %20’lik bir kesim yönetirken geriye kalan %20’lik parayı geriye kalan %80’lik kişiler yönetir.

Bizim amacımız en iyi versiyonumuz haline dönüşmek. Bu sebeple hayatımızın her alanına sirayet ettiğini bildiğimiz bu ilkeyi de hayatımıza oturtmamız, karar alırken, iş yaparken bu ilkeyi aklımızda bulundurmamız lazım. Temel inançlar ve referans seviyeleri adlı yazımızda belirttiğimiz gibi başaracağımız şeylerin zaman alacağını bilmemiz ve gerçekçi düşünmemiz gerek. Disipline olarak hergün küçük adımlarla büyük hedefe doğru ilerlememiz gerek.

  • Gün, hafta, ay olarak küçük hedefler belirlemeliyiz. Örneğin günde minimum 3 maksimum 5 tüm günümüzü veya haftamızı etkileyecek aciliyeti yüksek işleri halletmek. Bir liste hazırlayın içine yapılması gerekilen herşeyi yazın diyelim ki 20 tane iş oldu. Bu 20 işin içinden maksimum 5 tane seçerek ilk gün yapılacakları belirleyin ve 5 işi mutlaka bitirin.
  • Kişisel gelişim için bir günlük/günce tutabilirsiniz. Ne kadar çok yol katettiğinizi görmek kendinizi mutlu edecektir.
  • Gereksiz şeylerle vakit harcamayı kesin. Bunu bir anda yapamazsınız bunu hep diyoruz kimse birden 100 kg altına giremez ya da 5 şekerli çay içerken kimse birden şekeri kesip şekersiz çayın keyfine varamaz. Telefonunuzda ki notlar kısmına uyandığınız andan itibaren saat başı kimle ne yaptınız, tuvalete sıçmaya mı gittiniz tüm gününüzü yazın. Bunu 1 gün yapmanız bile kâfi olacak çünkü içeriğe baktığınız zaman ne kadar gereksiz şeyler yaptığınızı göreceksiniz. İşte buraya Pareto İlkesini yerleştiriyoruz. Hangi alışkanlıklarınızı değiştirirseniz yerlerine neleri koyarsanız hedeflerinize ulaşabilirsiniz ? 5 saat Tv izliyorsanız toplamda örneğin bunu 4 saate düşürüp 1 saatini kitap okumaya ya da İngilizce öğrenmeye ayırabilirsin. Dediğim gibi birden kesmiyoruz uzun vadeli düşünüyoruz !

Burada en önemli kısım bir anlık gaza gelip istikrarsız bir şekilde devamsızlık değil. Hiçbirimizde sihirli bir değnek yok arkadaşlar hayatımızı bi parmak şıklatmasıyla asla değiştiremeyiz. Bu süreçler hep zaman alır ve sancılıdır ama alıştıktan sonra acılar son bulur. O sebeple küçük adımlarla büyük hedefe gidiyoruz önemli olan küçük, yapılabilir ve net olması lazım. Herkese iyi günler yeni yazı ve videolarda görüşmek üzere …

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *