Herkese merhabalar arkadaşlar ben MotivAlfa’dan Türker. Ülkemizde çok yerleşik bir kültür olan kahvaltıyı neden geciktirmeliyiz ve doğru bilinen yanlışlara biraz değinmek istedim.

Öncelikle Intermittent Fasting ne bunu açıklayayım. Aralıklı ya da kademeli olarak oruç tutmak arkadaşlar. Fakat bizde ki mübarek Ramazan ayında tutulan oruç gibi değil. Genellikle atlet ve sporcular yağ yakmak ve definasyon dönemlerinde bunu uygularlar.

Günün ilk öğünü sayılan kahvaltıyı es geçerek yapılır. Sabah uyandıktan birkaç saat sonra vücudumuz yağ yakmaya daha müsait olur ve kademeli oruç yöntemini uygulayan kişiler genelde ilk öğünlerini uyandıktan 4 veya 6 saat sonra yerler. Soğuk suyla yıkanma yazımda da yağ yakımının biz erkeklere olan faydalarından bahsetmiştim.

Aslına bakılırsa doğayı incelemeniz de kahvaltının insanı hımbıl biri haline dönüştürdüğünü anlarsınız. Hiç bir aslanı sabah kahvaltı yaparken göremezsin, biriktirdiği daha önceden sakladığı besini olsa bile. Kahvaltı bizi zinde tutan bir öğün aralığı da değil yumuşamamıza sebep olur ve dikkatimiz düşer çünkü yemek yediğin zaman güvende olduğunu hissettiğinden rahatlama ve gevşeme olur.

Hem kahvaltı yapmayıp öğün atladığın zaman kendine daha fazla vakit de ayırabileceksin. İşe gitmeden önce evde kahvaltı yapacağın sürede her gün 10 sayfa kitap da okuyabilirsin, egzersiz de yapabilirsin.

Son olarak daha önceden Twitter sayfamda daha önce paylaştığım bir tweet’in ekran görüntüsünü buraya bırakıyorum ;

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *