DisiplinFitness - Vücut GeliştirmeGüce Giden YolKişisel Gelişim

Neden Soğuk Suyla Yıkanmalısın – Soğuk Duş’un Faydaları

Herkese merhabalar arkadaşlar ben MotivAlfa’dan Türker. Bugün ki yazımda sizlere soğuk duşun yararlarından kısacası neden soğuk suyla yıkanmanız gerekli bunlardan bahsedeceğim.

Öncelikle ben soğuk suyla yıkanmaya Şırnak’ta askerlik yaptığım dönemde başladım. O zamandan beridir de neredeyse hep bu şekilde yıkanıyorum. Benim ki biraz daha sistematik bir amaç taşıyordu aslında. Askerde aldığım görev beni aşırı stresli ve dikkat dağınıklığı olan biri haline getirmişti ve Şırnak/Silopi inanılmaz sıcak bir yerdir. Nefes almaya ve soğumaya ihtiyacım vardı kısacası 🙂

1 ) SOĞUK SU KORTİZOL (STRES HORMONU) SEVİYESİNİ DÜŞÜRÜR

Size çok stresli olduğumu söylemiştim ve benim işim sakin olmaktı hayatımın o döneminde ekstra stres kaldıramazdım. Soğuk su kortizol seviyesini düşürerek sakinleşmenizi sağlar, iyileşmeye önce vücudundan başla mental olarak zaten iyiye gideceksin bana güven !

2 ) YAĞ YAKIMINI HIZLANDIRIR

Elliot Hulse’a her zaman katılmışımdır. Sert adam olmak istersen, vücudunun sert olması lazım. Fazla yağlar adamı yumuşak yapar 🙂

Soğuk su vücudumuzda ki beyaz yağları kahverengi yağ kütlelerine dönüştürmemize yardımcı olur ve böylelikle yağları daha kolay yakabiliriz. Yağ yakmak ve yağ oranını azaltmak testosteron seviyeni de arttıracak bana güven !

3 ) DERİNE İYİ GELECEK

Meşhur bir laf vardı bi zamanlar : Derin en önemli kıyafetin ona iyi bak gibisinden. Gerçekten de doğru sıcak su sadece bulaşıklara ve kumaş kıyafetlere iyi gelir. Sıcak su derini derecesi ne kadar az da olsa yakar ve kırışmasına sebep olur ayrıca saç köklerinin sağlam olmamasının sebebi de sıcak sudan kaynaklanıyor olabilir. Kısacası soğuk su hem saç dökülmeni önleyebilir hem de yaşlanmanı geciktirir !

4 ) BAĞIŞIKLIK SİSTEMİN KUVVETLENECEK

Kışları zırt pırt hasta mı oluyorsun ? En küçük soğuk algınlığında acile gidip iğne mi vurduruyorsun kendine ? Artık buna gerek yok ! Soğuk su ve kaliteli, besin değeri yüksek güzel bir diyetle beraber bu tarz hastalıklar, zayıflıklar artık senin için bi problem olmaktan çıkacak. Bağışıklık sistemin için soğuk suyla yıkan ve bana güven !

5 ) MÜCADELECİ RUHUN GELİŞECEK VE DİSİPLİNE OLACAKSIN

Arkadaşlar kimse kusura bakmasın ama duşun en başından sonuna kadar soğuk suyla yıkanmak gerçekten “göt” ister 🙂 Soğuk suya dayanmaya çalışmak üstüne bir de bunu yaşam tarzına dönüştürmek özveri ve disiplin isteyen bir durum. Vücudumuz gerçekten ilginç birer makine ve sınırlarımızı onu zorlamadan bilemeyiz. Sadece soğuk suyu disipline olma felsefesiyle birleştirip alışkanlık haline dönüştürmek bile başlı başına bi kişisel gelişim metodu bana güven !

Eğer duşta bile güvenli ılımlı sıcak seni rahatsız etmeyen bi suyla yıkanırsan gerçek hayatta ne gibi ve nasıl risk alabilirsin ki ? Belki sana salak saçma gelecek ama soğuk suyla yıkanmak sana gerçekten faydalı gelecek. Umarım beğenmişsindir yeni yazılarda, videolarda görüşmek üzere. Bu arada e-mail listemize Anasayfa üzerinden kayıt olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsin !

Leave a reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *